Středa 19. února 2020, svátek má Patrik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 19. února 2020 Patrik

Tak už je to tady - viníkem islámského terorismu je USA.

27. 07. 2016 12:30:00
To že někdo napíše článek ve kterém ze všeho terorismu obviní USA je jeho právo. To že jej iDNES umístí do hlavního výběru článků mi přijde poněkud podivné.

Nebudu kolegu blogera jmenovat, ale nemohu nereagovat na to co píše a dle svých slov zaslechl v nějaké televizní debatě. Základní myšlenka se dá shrnout následovně - díky vývozu euroatlantické demokracie prostřednictvím zahraničních misí USA jsou islámské země rozvráceny a to nutí teroristy útočit v Evropě. Řešením je ukončení angažovanosti USA jako "světového policajta" a následné zastavení migrantů. Se druhou premisou souhlasím, ale ta první je závažně nebezpečná, ač některým lidem zní jako rajská hudba.

Proč je nebezpečná - tak tedy:

Z hlediska historie by se dle této logiky neměly USA angažovat v jedné ze svých prvních policejních rolí, kterou byla II. světová válka. USA byly napadeny Japonskem a nikoli Německem byť bylo součástí fašistické aliance. Nicméně z bezpečnostního hlediska je opravdu nic nenutilo obětovat miliony vojáků při osvobozování Evropy.

Z hlediska států které autor zmiňuje pár příkladů.

Irák - Saddám Husajn napadl stát Kuvajt a protože hrozilo i obsazení sousední Saudské Arábie ta požádala o ochranu USA. Následně byl Irák vyzván k opuštění Kuvajtu a protože neuposlechl došlo k jeho vytlačení vojenskou silou (kterou realizovala mezinárodní koalice nejen USA). Co se osobnosti Saddáma Husajna týče proslavil se například jedním z nejhorších útoků jedovatým plynem proti kurdské civilní menšině. Abych to řekl srozumitelněji - je to to samé jako kdyby si všichni občasné České republiky řekli, že nesnáší obyvatele Brna (bez urážky) a snažili se je zabít. Jakou mají šanci se tak obrovské přesile ubránit bez pomoci zvenčí?

Somálsko - svět trpěl pohledem na hladové s zbídačelé obyvatelstvo kterému se snažil pomoci ale všechnu pomoc ukradli ozbrojenci. Řešení této situace byly ukončit pomoc nebo zabránit krádežím. Po vyslání vojáků byl nějaký čas klid ale po stažení jejich větší části byla zbytku vyhlášena válka. Nicméně v Somálsku byl chaos i před tím a zůstal chaos i po stažení mezinárodních jednotek. Jen díky zahraniční pomoci podporované vojáky zemřelo o něco méně lidí hlady.

Afghánistán - al-Kaidá chtěla na celém Arabském poloostrově (mj. včetně Izraele) zavést chalifát a dále expandovat islám i do okolních zemí což se pochopitelně ne každému líbilo. A v okamžiku kdy nechal Usáma bin Ládin letadly zabít přes 3 000 civilistů došla trpělivost všem normálním státům, které se rozhodly zaútočit na základny al-Kaidy v Afghánistánu.

Libye - jen dvě poznámky. Otevřená podpora OOP včetně zbraní a výcviku a snaha o založení islámského stáu.

Z výše uvedeného vyplývá, že ač USA nedělá vždy a vše dobře, je jedinou silou, která je schopná zabránit masakrům civilistů dějícím se s posvěcením států. OSN o tom umí víceméně jen hlasovat a vyjadřovat pohoršení. To samé platí o humanitární pomoci - bez vojáků ji k cíli nedoručíte. Čistě prakticky můžeme na tyhle dvě situace rezignovat a říci si ať se tam vraždí jak chtějí, nám to může být jedno.

Co nám jedno být nemůže je islámský terorismus - ať Talibán, al-Kaidá nebo Islamský stát - všechny tyto organizace mají jediný cíl a tím je šíření islámu a to všude. Cokoli jiného je pro ně méněcenné a zasluhující zničení. Podívejte se jak nenávistně se chovají různí imámové v Evropě (např. Velká Británie), která jim poskytla azyl. Opravdu si tu někdo myslí, že chtějí jen poklidně žít ve svých zemích? Z čeho? Jediné muslimské země které jsou na tom ekonomicky dobře jsou ty, které mají ropu. Zbytek se zmítá v lokálních konfliktech či přímo válkách a zapříčiňuje tak jako tak exodus civilního obyvatelstva. Má smysl tam lít peníze? Mělo by platit naše peníze naše pravidla - minimálně to, že se nebudete vraždit na ulicích. To je ten zmiňovaný export euroatlantické aliance?

Co by bylo řešení? V zásadě jsou tři. Nechat je ať se navzájem postřílí a nikoho z těchto zemí do Evropy nepouštět. Nebo jim pomoci ale pod premisou naše pomoc naše pravidla. Obojí je v praxi globálně těžko proveditelné.

Třetí řešení je relativně jednoduché i když ne úplně triviální, protože se týká každého z nás. Pro spoustu lidí je totiž nejlepším řešením hledat viníka někde jinde. Jenže kdo schvaluje ony nesmysly s migrací apod? Politici. Kdo je volí? My, občané. Jaká je účast ve volbách? A jsme u toho. Nadáváme jak Evropa planě kecá, ale co dělá většina lidí v této zemi? Žvaní u piva a hledá viníka v imperialistech, ale zvednout zadek a něco udělat to už ne.

Je to tak musíme se zajímat o to co se s naší zemí děje, volit, ptát se, hledat smysluplné petice a podepisovat je a nebo se například i veřejně angažovat. Je ale zásadní omyl myslet si, že když necháme na pokoji ostatní tak oni nechají na pokoji nás. Změna to bude pomalá a nebude jednoduchá, ale bez ní se naše země silnější nestane, i kdyby USA udělali z vojáků mažoretky.

A samozřejmě že i když si zvolíme novodobého Hannibala neposadí se všichni teroristé na zadek. Je ale třeba začít. Třeba volbou těch politiků, kteří nechtějí všechny na potkání objímat a podporovat. Těch kteří se nebojí dát občanům kromě povinností také práva. Těch kteří se nesnaží chránit lidská práva vrahů protože z nich ještě přeci mohou vychovat světce. Ne nemám na mysli nějaké extremisty. Ale třeba v Izraeli vládne spoustu let středo-pravý Likud ve Francii různé levicové strany. O tom kolik lidí stihne terorista postřílet v Izraeli a kolik jich stihne postřílet ve Francii víme všichni.

Autor: Petr Klouček | středa 27.7.2016 12:30 | karma článku: 43.10 | přečteno: 10135x

Další články blogera

Petr Klouček

Novoroční manifest zdravého rozumu.

Civilizace si po dosažení určitého stupně blahobytu může dovolit zabývat se různými myšlenkami. Bohužel to může dospět tak daleko, že se začne zabývat i nesmysly. A pak je třeba aby někdo řekl - pozor, už začínáte blbnout.

1.1.2019 v 18:22 | Karma článku: 36.81 | Přečteno: 1035 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Pavel Opl

Požadavek Romů na odškodnění za roky 1938 - 1945

Na území Čech a Moravy žilo po II. světové válce 800 Romů. Dnes jich je v České republice cca 500 tisíc. Co jsme jim udělali zlého, že po nás chtějí odškodnění ?

19.2.2020 v 20:22 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 68 | Diskuse

Jan Ziegler

Izraelská sestřička kojí palestinské dítě

Tato dojemná událost zveřejněná ve facebookové skupině Česká společnost přátel Izraele mě dostala. Židovská žena pomáhá Palestince! Je ovšem smutné, že Arabové nejsou něčeho takového schopni a Židy nenávidí.

19.2.2020 v 18:28 | Karma článku: 16.99 | Přečteno: 279 | Diskuse

Jiří Němčík

Jak je to se psem v taxíku

Taxikář vyhodil nevidomou ženu z taxíku! Řvou titulky. Tak si to pojďme vyjasnit. Možná si totiž v několika následujících větách někde v článku přečtete, že šlo o řidiče tzv. „alternativní“ taxislužby.

19.2.2020 v 14:42 | Karma článku: 35.36 | Přečteno: 2834 | Diskuse

Marek Trizuljak

Bezprecedentní čínské vyhrožování

Čínský "vzkaz" z 13. ledna 2020 byl o den později předán spolu s přípisem zahraničního odboru prezidentské kanceláře předsedovi Senátu Kuberovi. Celá věc jeví známky vydírání a vyhrožování namířeného proti naší zemi.

19.2.2020 v 14:20 | Karma článku: 36.84 | Přečteno: 2036 | Diskuse

Jan Ziegler

Asi šílený pejskař pokousal revizora

Stalo se to v trolejbuse ve Zlíně, majitel podle článku na iDNES.cz jel se psem bez náhubku a jízdenky a místo pokuty napadl revizora, kterého také pokousal. Ono to na první pohled vypadá jako legrace, ale není to tak.

19.2.2020 v 12:35 | Karma článku: 21.90 | Přečteno: 663 | Diskuse
Počet článků 57 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1868
Zajímám se o dění kolem sebe a rád si na dané problematiky utvářím svůj vlastní názor. K jeho zpřesnění není lepšího prostředku než konstruktivní diskuze.

Najdete na iDNES.cz