Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tak už je to tady - viníkem islámského terorismu je USA.

27. 07. 2016 12:30:00
To že někdo napíše článek ve kterém ze všeho terorismu obviní USA je jeho právo. To že jej iDNES umístí do hlavního výběru článků mi přijde poněkud podivné.

Nebudu kolegu blogera jmenovat, ale nemohu nereagovat na to co píše a dle svých slov zaslechl v nějaké televizní debatě. Základní myšlenka se dá shrnout následovně - díky vývozu euroatlantické demokracie prostřednictvím zahraničních misí USA jsou islámské země rozvráceny a to nutí teroristy útočit v Evropě. Řešením je ukončení angažovanosti USA jako "světového policajta" a následné zastavení migrantů. Se druhou premisou souhlasím, ale ta první je závažně nebezpečná, ač některým lidem zní jako rajská hudba.

Proč je nebezpečná - tak tedy:

Z hlediska historie by se dle této logiky neměly USA angažovat v jedné ze svých prvních policejních rolí, kterou byla II. světová válka. USA byly napadeny Japonskem a nikoli Německem byť bylo součástí fašistické aliance. Nicméně z bezpečnostního hlediska je opravdu nic nenutilo obětovat miliony vojáků při osvobozování Evropy.

Z hlediska států které autor zmiňuje pár příkladů.

Irák - Saddám Husajn napadl stát Kuvajt a protože hrozilo i obsazení sousední Saudské Arábie ta požádala o ochranu USA. Následně byl Irák vyzván k opuštění Kuvajtu a protože neuposlechl došlo k jeho vytlačení vojenskou silou (kterou realizovala mezinárodní koalice nejen USA). Co se osobnosti Saddáma Husajna týče proslavil se například jedním z nejhorších útoků jedovatým plynem proti kurdské civilní menšině. Abych to řekl srozumitelněji - je to to samé jako kdyby si všichni občasné České republiky řekli, že nesnáší obyvatele Brna (bez urážky) a snažili se je zabít. Jakou mají šanci se tak obrovské přesile ubránit bez pomoci zvenčí?

Somálsko - svět trpěl pohledem na hladové s zbídačelé obyvatelstvo kterému se snažil pomoci ale všechnu pomoc ukradli ozbrojenci. Řešení této situace byly ukončit pomoc nebo zabránit krádežím. Po vyslání vojáků byl nějaký čas klid ale po stažení jejich větší části byla zbytku vyhlášena válka. Nicméně v Somálsku byl chaos i před tím a zůstal chaos i po stažení mezinárodních jednotek. Jen díky zahraniční pomoci podporované vojáky zemřelo o něco méně lidí hlady.

Afghánistán - al-Kaidá chtěla na celém Arabském poloostrově (mj. včetně Izraele) zavést chalifát a dále expandovat islám i do okolních zemí což se pochopitelně ne každému líbilo. A v okamžiku kdy nechal Usáma bin Ládin letadly zabít přes 3 000 civilistů došla trpělivost všem normálním státům, které se rozhodly zaútočit na základny al-Kaidy v Afghánistánu.

Libye - jen dvě poznámky. Otevřená podpora OOP včetně zbraní a výcviku a snaha o založení islámského stáu.

Z výše uvedeného vyplývá, že ač USA nedělá vždy a vše dobře, je jedinou silou, která je schopná zabránit masakrům civilistů dějícím se s posvěcením států. OSN o tom umí víceméně jen hlasovat a vyjadřovat pohoršení. To samé platí o humanitární pomoci - bez vojáků ji k cíli nedoručíte. Čistě prakticky můžeme na tyhle dvě situace rezignovat a říci si ať se tam vraždí jak chtějí, nám to může být jedno.

Co nám jedno být nemůže je islámský terorismus - ať Talibán, al-Kaidá nebo Islamský stát - všechny tyto organizace mají jediný cíl a tím je šíření islámu a to všude. Cokoli jiného je pro ně méněcenné a zasluhující zničení. Podívejte se jak nenávistně se chovají různí imámové v Evropě (např. Velká Británie), která jim poskytla azyl. Opravdu si tu někdo myslí, že chtějí jen poklidně žít ve svých zemích? Z čeho? Jediné muslimské země které jsou na tom ekonomicky dobře jsou ty, které mají ropu. Zbytek se zmítá v lokálních konfliktech či přímo válkách a zapříčiňuje tak jako tak exodus civilního obyvatelstva. Má smysl tam lít peníze? Mělo by platit naše peníze naše pravidla - minimálně to, že se nebudete vraždit na ulicích. To je ten zmiňovaný export euroatlantické aliance?

Co by bylo řešení? V zásadě jsou tři. Nechat je ať se navzájem postřílí a nikoho z těchto zemí do Evropy nepouštět. Nebo jim pomoci ale pod premisou naše pomoc naše pravidla. Obojí je v praxi globálně těžko proveditelné.

Třetí řešení je relativně jednoduché i když ne úplně triviální, protože se týká každého z nás. Pro spoustu lidí je totiž nejlepším řešením hledat viníka někde jinde. Jenže kdo schvaluje ony nesmysly s migrací apod? Politici. Kdo je volí? My, občané. Jaká je účast ve volbách? A jsme u toho. Nadáváme jak Evropa planě kecá, ale co dělá většina lidí v této zemi? Žvaní u piva a hledá viníka v imperialistech, ale zvednout zadek a něco udělat to už ne.

Je to tak musíme se zajímat o to co se s naší zemí děje, volit, ptát se, hledat smysluplné petice a podepisovat je a nebo se například i veřejně angažovat. Je ale zásadní omyl myslet si, že když necháme na pokoji ostatní tak oni nechají na pokoji nás. Změna to bude pomalá a nebude jednoduchá, ale bez ní se naše země silnější nestane, i kdyby USA udělali z vojáků mažoretky.

A samozřejmě že i když si zvolíme novodobého Hannibala neposadí se všichni teroristé na zadek. Je ale třeba začít. Třeba volbou těch politiků, kteří nechtějí všechny na potkání objímat a podporovat. Těch kteří se nebojí dát občanům kromě povinností také práva. Těch kteří se nesnaží chránit lidská práva vrahů protože z nich ještě přeci mohou vychovat světce. Ne nemám na mysli nějaké extremisty. Ale třeba v Izraeli vládne spoustu let středo-pravý Likud ve Francii různé levicové strany. O tom kolik lidí stihne terorista postřílet v Izraeli a kolik jich stihne postřílet ve Francii víme všichni.

Autor: Petr Klouček | středa 27.7.2016 12:30 | karma článku: 43.09 | přečteno: 10120x

Další články blogera

Petr Klouček

Uprchlík měl jen 7 000 - chudák...

Já už opravdu nevím, jestli si z nás dělají novináři blázny. Jinak si neumím vysvětlit následující článek.

30.11.2016 v 22:10 | Karma článku: 44.91 | Přečteno: 3751 | Diskuse

Petr Klouček

Ortel vs. Banga - ukázka.

Porovnejme si tvorbu pánů Ortela a Bangy a řekněme si - co je nám bližší? Pokud to ovšem stihneme, než nás smete sluníčkový proud.

29.11.2016 v 20:21 | Karma článku: 46.78 | Přečteno: 7810 | Diskuse

Petr Klouček

V Česku nejsou rovné šance pro chudé děti - díky socialismu.

Reaguji na článek paní Marksové-Tominové a předem se omlouvám za možné chyby. Nepíši jej s rozmyslem, ale v prvotním návalu emocí, které ve mně tato dáma se svými více či méně nereálnými výplody vyvolává.

15.11.2016 v 21:42 | Karma článku: 44.31 | Přečteno: 4971 | Diskuse

Petr Klouček

Klinika doufejme dodýchala.

Opět tu máme jaksi bokem zmínku o pokračování jedné z populárních akcí letošního jara a léta a sice o kauze Klinika. Dle posledních informací už se ale osazenstvo Kliniky projevuje v trochu jiném světle.

10.11.2016 v 20:01 | Karma článku: 41.89 | Přečteno: 1865 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Alena Kulhavá

Smrt přichází nečekaně. Jaké výzvy nám přináší smrt Jana Třísky?

Když moje spolubydlící, která viděla z mostu Jana Třísku padlého do hlubin Vltavy přišla s touto zprávou včera večer domů, cítila jsem podobné pocity, jako když nám ze skály spadl milovaný spolusborista, který zpíval léta těsně

26.9.2017 v 6:13 | Karma článku: 7.55 | Přečteno: 120 |

Jan Ziegler

Habsburské Rakousko bylo jazykově svobodnější než Československo

V jazykových ohledech tomu v Předlitavsku skutečně bylo. V praxi byla jeho jazyková ustavení liberálnější než následně za první republiky. Monarchie neměla stanovený úřední jazyk, kdežto Československo ano.

25.9.2017 v 19:17 | Karma článku: 18.83 | Přečteno: 809 | Diskuse

Jan Šik

Leningrad: Rusové

Ruské velení se ve druhé světové válce dopustilo při obraně Leningradu spousty katastrofálních a nesmyslných chyb. Dokázalo však být také flexibilní, vynalézavé, rozhodné a nakonec úspěšné.

25.9.2017 v 19:00 | Karma článku: 11.69 | Přečteno: 557 | Diskuse

Karel Trčálek

Německé volby, Hitler vstal z mrtvých

Silnější pokolení vyžene slabé, poněvadž vůle k životu ve své poslední formě roztrhá všechna směšná pouta takzvané humanity jednotlivců, aby na její místo nastoupila humanita přírody (islámu), která ničí slabost (Západu)

25.9.2017 v 17:22 | Karma článku: 16.58 | Přečteno: 784 | Diskuse

Dalibor Martišek

Poštovní panoptikum města šlapanického

Párkrát jsem už podlehl dojmu, že všechno, co se může stát, si dokážu představit. Proto mám rád šlapanickou poštu. Tam se totiž občas dějí věci nepředstavitelné.

25.9.2017 v 16:00 | Karma článku: 16.62 | Přečteno: 406 | Diskuse
Počet článků 56 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1846
Zajímám se o dění kolem sebe a rád si na dané problematiky utvářím svůj vlastní názor. K jeho zpřesnění není lepšího prostředku než konstruktivní diskuze.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.